V letním období je velmi vhodné posilovat srdce a tenké střevo. Proč se právě na toto zaměřit, se dočtete v našem článku.
Energie léta
Léto je obdobím, kdy jangová energie dosahuje vrcholu. V těchto horkých teplotách se samozřejmě hodně potíme a tělo přichází o tekutiny vlivem horka. Je tedy dobré tuto energii vyrovnávat. V tomto období je také dobré naučit se správně odpočívat. Ve vnitřní knize Žlutého císaře se uvádí, že léto znamená rozpuk a hojnost. Měli bychom chodit spát až později večer a brzy vstávat, abychom si užívali slunce. V dnešní uspěchané době plné jangu a stresu však zastávám malinko jiný názor. Měli bychom hlavně poslouchat svoje tělo a samozřejmě, pokud vím, že budu mít namáhavou práci třeba týden, musím se řádně vyspat a doplňovat čchi, tekutiny a krev.
Emocionální pohled
Pokud je pro vás těžké vyjádřit se nebo něco sdělit, pravděpodobně máte příliš málo yin srdce. Mnohdy také málo svalové hmoty či slabý srdeční sval, a tedy málo vyživující krve. To se týká kvality, nikoli kvantity krve nebo svalové hmoty. Příznaky mohou být koktání, nesoustředěnost, neschopnost se vyjádřit, úzkosti, sevření, zapomnětlivost, ale také počátky demence.
Pokud je energie ohně srdce přebytečná, není duch šen, který je brán také jako císař pro emoce a harmonii. Je tedy příliš mnoho vládcovské energie v hrudi, což může vést k nervozitě, podrážděnosti, vnitřnímu neklidu až agresivitě a maniodepresivnímu chování. Z tohoto důvodu jemně ochlazujte svůj oheň srdce a jater. O potravinách, které jsou chladné a ochlazující, a tedy vhodné v tomto období, se můžete dočíst na našem vzdělávacím blogu Apotéka TCM.
Nedostatek ohně
Pokud je naopak ohně málo, a tedy nedostatečnost jangu v srdci, můžeme být stydliví, úzkostní, málo charismatičtí, často uzavření. Mnohdy nám chybí schopnost vést sami sebe nebo ostatní a neradi vystupujeme z komfortní zóny. Srdce uchovává ducha šen, který je zodpovědný za naše vědomí, osobnost a řídí psychiku. I tento opačný stav není dobrý – srdce by mělo být v harmonii. Je-li duch šen narušen, projevuje se to i na fyzickém těle a orgánech zang. K vyrovnání yinu a yangu srdce mohou pomoci některé hořčiny v kombinaci s jemným prohřátím. Například odvar pro harmonii srdce, který vyživuje yin i jang srdce, je také velmi dobrý pro tenké střevo.
Radost a srdce
Emocí srdce z pohledu pěti elementů je radost. Nadměrná radost se může projevovat neklidem, hyperaktivitou, blouzněním či maniodepresivním chováním. Určitě jste někdy slyšeli o někom, kdo vyhrál v loterii a v nečekané přemíře radosti dostal infarkt, mrtvici nebo se v horším případě upil. I toto může být negativní vliv nadměrné radosti, byť je to možná hezký odchod.
Krevní cirkulace
Srdce také řídí cévy, což ovlivňuje správnou krevní cirkulaci a průchodnost cév. V čínské medicíně osobně velmi rád používám například maitake z medicinálních hub a mykologie, v kombinaci třeba s fermentovanou rýží, pokud je třeba řešit cholesterol. Nedoceněné byliny, které občas používám a vyživují krev, jsou pavšehoj, huang qi nebo hong dan cao. Vždy se ale liší případ od případu a mnohdy je nutné navštívit terapeuta čínské medicíny na řádnou anamnézu. Vidět pacienta má své výhody, to mi nikdo nevymluví. Jako podporu v létě můžeme použít houby jako hericium, maitake či pleurotus. Dodržování pitného režimu je samozřejmostí. Svlažit plíce pak pomáhá s dušností.
Tenké střevo
Tenké střevo jako párový orgán srdce pomáhá oddělovat čiré a kalné, což kalné putuje do tlustého střeva a tím podporuje trávení. Z čistého získává čchi z potravy pomocí sleziny a rozptyluje čistou esenci do srdce a plic. Srdce naopak doplňuje do tenkého střeva yang, ale pozor – je-li ho nadmíru, zvedá oheň, což se může projevit horkostí pěti srdcí, jako například afty, opary, bušení srdce, pocení a další. Oheň a trávení můžeme stáhnout zemité hořké. Hořké byliny a hořká chuť pročišťují horkost v cévách a mnohdy i změkčují tuhé, což je prevence cholesterolu, cyst, shluků a podobně. V tomto velmi pomáhají odvary jako je harmonie žaludku nebo jater, které obsahují hodně hořčin, například heřmánek, zeměžluč, huang qi, mu zei a další.
Strava v létě
V létě se vyhněte prohřívajícím potravinám jako jsou smažené, tučné a grilované pokrmy, což se u nás velmi často nedodržuje. Některé tyto potraviny mají silně zahřívací účinek, což v létě není úplně příjemné. Zkuste při grilování využít hořkou nebo chladnou potravu, například okurku, rukolu, čekanku, ředkvičku a různé saláty, třeba čínské zelí. Přidejte potraviny, které pomáhají s trávením, jako je fermentované zelí a čekanka. Ryba na grilu bude asi menší zlo než krkovice, i když je krkovice určitě dobrá.
Dbejte také na výrobní proces. Například losos krmený ve velkopěstírně může obsahovat různé nežádoucí látky. Stejně tak rukola pěstovaná pod umělým světlem nebude totéž jako rukola pěstovaná na zahrádce, kde víte, co si tam nasypete a že má dobrou čchi a esenci, pokud také vidí slunce.
Pitný režim
V létě je důležitý správný pitný režim. Člověk potřebuje povrchovou vodu – ne perlivou vodu, ne slazené nápoje, ne ovocné šťávy, limonády nebo koncentráty. Je na každém, jakou zvolí cestu, ale pitný režim žádné prášky nenahradí.
Přejeme vám příjemné prázdniny, krásné léto a nechť je váš duch šen v harmonii,
Němec Tomáš, Apotéka čínské medicíny
Zdroje: Studium TČM v Hradci a Praze u Mgr. Jany Němcové.