Třezalka tečkovaná: Starobylá bylinka pro moderní problémy
Třezalka tečkovaná, známá ze starých herbářů jako bylinka na úzkosti, je rostlina, kterou můžeme běžně potkat během období prázdnin. Má velmi pozitivní vliv na psychiku, spánek a pokožku. Kdo by řekl, že v sobě může mít takovou sílu? Na co ji lze použít a jak ji sbírat a připravit? Nejen na to vám odpoví náš článek.
Účinky třezalky
Třezalka má protizánětlivé, anxiolytické, sedativní a sýrové účinky. Z pohledu čínské medicíny je třezalka hořké chuti a neutrální povahy. Pročišťuje horkost a rozpouští horké jedy, je svíravá a zastavuje krvácení. Je popisována jako účinná při léčbě krvácení v ústní dutině, takzvaného "větru ve střevech", bolesti v kostech v důsledku větru a vlhkosti, podráždění úst a nosu, a otoků způsobených toxickým horkem. Tropismus působí na dráze jater, žlučníku, žaludku a sleziny.
Použití v čínské medicíně
Třezalka je v čínské medicíně velmi ceněna. Usměrňuje játra, upravuje čchi, tišší ducha a uvolňuje deprese a úzkosti. Je skvělá na melancholii, nechutenství a emoční poruchy. Kombinuje ostrost a horkost, což jí umožňuje uvolňovat deprese a napětí. V posledních letech získala velkou oblibu i v západní společnosti, kde je stres běžný.
V čínské medicíně je třezalka součástí mnoha směsí. Například se používá v kombinaci s "Xio yao wan" pro pročištění horkosti a rozhýbání krve. Třezalku lze také užít při tvorbě vředů, zánětlivých stavech, vyrážkách nebo úžehu, a to i zevně.
Upozornění na fototoxicitu
Třezalka je fototoxická, což znamená, že byste se měli vyvarovat delšího pobytu na přímém slunci. Fototoxicita je sice vzácná, ale neměli by ji užívat těhotné ženy a lidé užívající inhibitory. Rovněž není vhodné ji kombinovat s antidepresivy, protože sama působí na deprese a úzkosti. V případě nejistoty neváhejte vyhledat praktika čínské medicíny pro řádnou anamnézu.
Jak třezalku používat
Třezalku můžete používat jako tinkturu - sbíráme ji do lihového základu a užíváme třikrát denně 10 kapek. Dále lze použít květy, zhruba 9 až 15 g, pro přípravu extraktu nebo odvaru. Zevně jsou pak vhodné olejové základy na potírání, kde je třeba nechat třezalku macerovat alespoň dva až tři týdny v tmavém místě.
Třezalka by se neměla užívat dlouhodobě. Sbírá se od začátku do poloviny léta, když se květy začínají otevírat. Sbírá se vrchní část rostliny, která může být zpracována čerstvá nebo sušená. Roste téměř jako plevel na loukách a mezích a kvete v červenci a červnu.
Léčivé vlastnosti třezalky
Květ třezalky v oleji má zázračnou moc hojit rány. Olej je vhodný při oděrkách, vředech, popáleninách a bolesti trojklanného nervu. V kombinaci s jitrocelem může pomoci s trávením a hojením ran. Přidáním kostivalu se hojení urychlí. Třezalka, známá také jako krevniček nebo čarovník, obsahuje hypericin a hyperforin, stejně jako vitamíny A a E.
Moderní využití a legendy
Moderní klinické testy potvrzují vhodnost podávání třezalky tečkované při slabých a středních depresích, úzkostech, jako podpůrné terapii při těžkých depresích, citových polkách a menopauzálních příznacích.
Podle starých legend se třezalka sbírala během svatojánské noci, kdy získala magickou moc odhánět zlé duchy. Sušená se používala k vykuřování a čaj z ní se doporučoval pro překonání nešťastné lásky, což odpovídá jejímu účinku na psychiku.
Jak si připravit třezalku doma
Třezalku si můžete připravit sami doma. Buď můžete jednoduše navštívit naše video na YouTube profilu Apotekatcm, které brzy vyjde a přidáme vám na něj odkaz nebo můžete postupovat podle následujících kroků. Vložte květy do vyvařené nádoby, přidejte vysokoprocentní alkohol a nechte macerovat alespoň 2 až 3 týdny. Podobně to funguje i s olejovým základem, který by měl být uchováván v temnu. Snadné, že?
Přejeme vám hezké prázdniny,
Tomáš Němec a tým Apotekatcm
Zdroj: Postgraduální studium farmakologie čínské medicíny, Farmakologie čínské medicíny Ando, Naše byliny v čínské medicíně Thomas Avery Garran.