Hledat
Česko
Zobrazit katalog
    Menu Close
    Zpět na vše

    Deštivé počasí a čínská medicína: Harmonizace těla i duše s přírodními cykly

    Deštivé počasí a čínská medicína: Harmonizace těla i duše s přírodními cykly

    Deštivé počasí, které může být pro mnoho lidí obdobím útlumu a melancholie, má v tradiční čínské medicíně zcela jiný význam. Zde není vnímáno jen jako vlhké a studené období, které je třeba překonat, ale spíše jako přírodní cyklus, jehož energie mohou být pro lidské zdraví a duševní pohodu velmi prospěšné. Pochopení tohoto přístupu nám umožňuje nejen lépe zvládat změny počasí, ale i využít je ve svůj prospěch.

    Voda jako základní element

    Tradiční čínská medicína (TCM) je postavena na filozofii pěti prvků – dřevo, oheň, země, kov a voda. Voda, prvek přímo spojený s deštěm, symbolizuje životní energii, regeneraci a hlubokou stabilitu říkáme že voda je všudy prostupující. Ovládá ledviny, které jsou podle TCM klíčem k dlouhověkosti a uchovávají prenatální esenci ting (tu máme vrozenou do rodičů a v tomto deštivém počasí je ji třeba zvláště ochraňovat). Užívejte např. houbu blazei či cordyceps z bylin např děhel či kozinec popřípadě odvary ochraňující teplo ledvin. V období podzimu, kdy převažuje deštivé počasí, (vítr, chlad, vlhko) dochází k přirozené stimulaci vodního elementu. Ledviny jsou v čínské medicíně zdrojem životní síly, a proto je vlhké a deštivé období ideální pro jejich posílení a regeneraci velmi osvědčený předpis je harmonie ledvin, kterou osobně používám i u sebe a svých dětí je to geniální.

    Jak deštivé počasí ovlivňuje tělo?

    Podle čínské medicíny je deštivé počasí spojené s nadměrnou vlhkostí(shi), větrem (feng) a, chladem (chan), která může v těle vyvolat nerovnováhu, pokud není včas podchycena. Tato vnější vlhkost může proniknout do těla a způsobit problémy. Nejprve povrchových vrstev později proniká do hloubky a mění se do horkosti. Symptomy jako jsou bolesti kloubů, pocit těžkosti, únava nebo zažívací obtíže, zimnice, teplota, nechutenství, apatie, neklid. Proto je důležité v tomto období podpořit organismus specifickými metodami, které pomohou vyloučit vlhkost, chlad a vítr a posílit vnitřní energii. Velmi vhodné je v tomto období posilovat slezinu a žaludek.

    Z hlediska rovnováhy těla a ročních období, je třeba pomoci zpevnit povrch,  blíží nejtěžší období roku – zima, nejvyšší čas pohnout energií a posílit obrany wei qi(něco jako obranyschopnost) . Autonomnímu fungování našich těl je třeba pomáhat i vědomě sledováním předpovědi počasí, přibalením rezervních svršků, odpovídající strava.

    Tipy čínské medicíny pro deštivé dny

    1. Strava podporující odvodnění a posílení ledvin Strava je klíčovým prvkem v tradiční čínské medicíně. V období dešťů je důležité se zaměřit na potraviny, které pomáhají odvádět přebytečnou vlhkost z těla a zároveň podporují funkci ledvin. K tomu se doporučuje konzumovat teplé a sušší potraviny teplé kaše polévky, dýně hokajdo,  česnek, fazole mungo, jáhly, miso polévky, umeocet, černé sezamové semínko a kořenové zeleniny. Vyhýbejte se těžkým a mastným jídlům, která mohou v těle podporovat stagnaci vlhkosti.
    2. Byliny a čaje Čínská medicína používá specifické byliny na vyrovnání energie v období vlhkosti. Například čaj z puškvorce lékařského, pelyňku nebo lékořice pomáhá posílit trávení a odvodňovat přebytečnou vlhkost z těla pripadně hotové odvary jako je hármonie ledvin.. Při nachlazení z vlhkého počasí se doporučuje také odvar z ptačince, rozmarýnu a zázvoru - Harmonie srdce ten umí rovněž otevřít povrch a vypudit chlad a vlhkost,  tělo prohřeje a zároveň vyrovná nadbytek vlhké energie.
    3. Akupunktura a masáže Akupunktura je jedním z hlavních léčebných postupů TCM, který může být zvláště účinný v deštivém období. Pomáhá stimulovat energetické dráhy, odblokovat stagnující vlhkost a posílit ledviny. Bod Qihai (CV6) nebo ST40, který se nachází na břiše, je často využíván k posílení ledvin a vyrovnání energie v těle lze ho i moxovat. Kromě toho může být masáž typu TuiNa zaměřená na odstranění vlhkosti a zlepšení cirkulace energie v těle nebo mé oblíbené cvíčo QI KUNG viz niže.
    4. Meditace a dechová cvičení Deštivé dny jsou ideální pro vnitřní reflexi a meditaci. Voda v čínské medicíně symbolizuje klid, hloubku a stabilitu, což jsou vlastnosti, které lze rozvíjet právě v období deště. Klidné dýchání a meditace mohou pomoci navázat hlubší kontakt s vnitřní energií těla a podpořit harmonii mezi tělem a duší. Cvičte qi kung. Praktikování hlubokého břišního dýchání je také užitečné pro stimulaci ledvin a posílení vnitřní vitality.

    Deštivé počasí jako příležitost.

    Namísto vnímání deště a vlhkosti jako něčeho negativního, nás čínská medicína učí, že toto období můžeme využít pro prohloubení vlastního zdraví a duševní rovnováhy. Deštivé dny mohou být časem pro obnovu, kdy se ztišíme a necháme přírodní cykly, aby nás posílily. Když přijmeme energii vody a deště, můžeme v sobě rozvinout sílu a harmonii, kterou tento element přináší. Naučíte li se žit v souladu s těmito principy dostane pro vás fráze tancováni v dešti mnohem hlubší význam.

     

    Tradiční čínská medicína je mimo jiné o pochopení našeho propojení s přírodou. Když se naučíme spolupracovat s přírodními rytmy, včetně deštivého počasí, můžeme lépe pochopit sami sebe a naše tělo. Takové období může být branou k hlubší regeneraci a nalezení nového klidu – jak tělesného, tak duševního déšť totiž pomáhá rytmům a ty pá rád žlučník, který vyčerpáváme nadměrným soustředěním. Kdo by se rad neuložil někde do křesla a neodpočíval, když prší? I to je totiž forma terapie a uklidnění zvláště pokud vám občas jak se říká stále jede hlava. To muže vést k vnitřnímu neklidu.

    Zevěrem:

    Deštivé počasí nemusí být jen obdobím, které přináší chmury a zdravotní potíže. Naopak, čínská medicína nám nabízí nástroje a postupy, jak využít vliv vody ve svůj prospěch. Ať už jde o vhodnou stravu, bylinné čaje, akupunkturu nebo meditaci, můžeme s přírodou spolupracovat a posílit své tělo i mysl. Nejste li si jistí vždy navštivte praktika tčm na řádnou anamnézu

    Zpravoval Tomáš Němec apotekatcm. Zdroje studium tčm v Hradci a Praze.

    Komentáře
    Vložte svůj komentář Close
    *