Hledat
Česko
Zobrazit katalog
  Menu Close
  Zpět na vše

  Přírodní lékárnička na cesty za teplem

  Přírodní lékárnička na cesty za teplem

  Dnes vám rád prozradím, co nesmí chybět v mojí lékárničce, když cestujeme s dětmi někam za teplem. Také se podělím o doporučení pro ty, kteří plánují cestu do Egypta a podobných zemí, kde hrozí Faraonova pomsta, trávicí problémy nebo úpal. Můj článek zahrnuje i rady pro trávicí potíže spojené s přejídáním, problémy při letních grilovačkách nebo nadměrnou konzumací alkoholu (to však nedoporučuji). Dále zde naleznete předpisy na zvracení u dětí při dlouhých cestách, rady při napadení chladným větrem (např. z klimatizace) a mnohé další. Zmiňuji obecné názvy předpisů a bylin, nikoliv specifické výrobky.

  Mnohdy, když se těšíme na dovolenou a připravujeme se na ni, můžeme pociťovat určitý vnitřní neklid. Ten se často projevuje na zažívání, pocitem knedlíku v krku, ztuhlostí v zádech nebo nekvalitním spánkem již před cestou. Jeden z velmi účinných předpisů na toto období je "Jia Wei Xiao Yao", který uvolňuje stagnující čchi jater, posiluje slezinu, ochlazuje horko a zklidňuje ducha. K tomu můžeme popíjet například zemitě hořký odvar "Harmonie srdce", který ochlazuje horkost a zklidňuje ducha.

  Tyto předpisy nám velmi usnadní přípravu na dovolenou, aby vše probíhalo v klidu a pohodě. Protože vím, že mám v batohu nějakou tu první pomoc, můžu si být jistější a klidnější.

  Nyní, když se nacházíme v období nadcházejících letních prázdnin, předpokládejme, že symptomy, které mohou nastat, budou spíše z horkosti a plnosti. Na to se obvykle zaměřuji při přípravě své lékárničky. Záleží samozřejmě na tom, kam jedete a jaký styl dovolené máte. Vše je třeba brát v potaz individuálně podle vašich potřeb.

  Pokud vím, že budu delší dobu cestovat s dětmi, které ne úplně dobře snáší jízdu autem, připravuji dopředu odvar z Huang Qi. Tato bylina zpevňuje střed a působí na žaludek, navíc zpevňuje povrch, což znamená, že škodlivina chladného větru neproniká tak snadno do organismu (například z klimatizace v autě). Tento kořen povařím zhruba čtvrthodiny a přidám velkou lžíci medu, protože sladká chuť posiluje slezinu. Tento odvar dávám dětem popíjet jako přírodní prostředek na zvracení. Nebo použiji hotový odvar s Huang Qi – například Harmonie žaludku (2-3g), dosladím medem a je to skvělá pomoc.

   

   

  Obecný předpis, který u mě nesmí chybět, pokud jedeme do tepla, je "Huang Lian Jie Du Wan". Tento předpis vylučuje oheň ze tří ohnišť, pročišťuje horko a horký toxin, vysušuje vlhkost a skryté horko. Je geniální, pokud vás začne pálit v krku, máte bolest hlavy nebo bakteriální či virovou infekci. Jsou to zkrátka přírodní antibiotika. Podobně působí i "Pi Ji Xiao Du Wan" nebo bylina "HuangQi".

  Rodiče s malými dětmi, které trpí na alergie v období, kdy vše kvete, mohou využít předpis na dutiny, svědění a pálení očí, alergickou rýmu "Bi Min Gan", což je z volného překladu čínštiny něco jako "nefritový paraván". Dle mého názoru je to velmi nedoceněná směs na alergie. V kombinaci s ušní akupunkturou je to až zázračná kombinace. Alergie může být i ze sluníčka, a proto je vhodné popíjet odvar "Harmonie plic". To už ale budete muset navštívit praktika TCM.

  Cestujete-li do zemí, kde hrozí průjmy nebo jiné trávicí problémy, je třeba přeměňovat nečistoty, vylučovat vlhkost, posílit zadržovací funkci sleziny a harmonizovat žaludek. Jeden z legendárních předpisů pro tyto problémy je "Huo Xiang Zheng Qi" v kombinaci s odvarem "Harmonie žaludku". Tyto odvary obsahují byliny jako kozinec, zeměžluč, divizna, lékořice a mnohé další, které harmonizují střední zářič.

  Z mykologie bychom mohli použít například Hericium (Korálovec ježatý). Tato houba má tropismus v žaludku a slezině, pomáhá vyrovnávat povahu jinu a jangu a velmi dobře působí na mozek.

  Co dělat, když si z dovolené přivezete nějakého parazita? V tomto případě bych mohl zůstat v mykologii a použít například čagu, která má velmi dobrý vliv na střeva. Nicméně je i celá řada dalších předpisů, která umí eliminovat horký toxin nebo vlhkou horkost střev (Wu Mei Wan). Mnohdy se v těchto případech bez řádné anamnézy neobejdeme a je vždy dobré vyhledat praktika TCM.

  Máte-li malé děti, které občas trpí na záněty uší, což se může snadno stát při kombinaci bazénu a klimatizace v autě, je dobré mít první pomoc. Lze použít například mochnu nátržník s hřebíčkem v nějakém konopném olejovém základě. Popřípadě již hotové předpisy jako "Ah Choo", které lze použít i při bolesti v krku. Úleva je pak velmi rychlá a děti se tak mohou vyhnout nepříjemnému zážitku z píchání uší, kterému se všichni rádi vyhneme.

   

   

  Na dovolené často hodně chodíme, a proto není špatné vzít s sebou něco na pohybový aparát. V těchto případech můžeme použít například oleje, které uvolňují tenzi a mají hřejivý účinek. Rád také vozím kinezio tejpy, které používám i u vrcholových sportovců v rámci regenerace. Svaly a šlachy souvisí s ledvinami, a proto je dobré je posilovat už před cestou. Velmi rád popíjím odvar "Harmonie ledvin", který mi vždy dobíjí baterky, když jsem unavený. Pokud již máte tu smůlu a uděláte si například výron při nějakém výstupu, můžete použít houbu Fu Ling, která odvádí vodu a odstraňuje vlhkost. Existují jak odvary, tak tablety.

  Na sluníčku je důležité dodržovat pitný režim, abychom se vyhnuli úpalu. Zvláště u dětí, které často nemají pocit žízně. Co se týče spálení od sluníčka, můžete použít například aloe, kterou lze koupit téměř všude. Je jednodušší dodržovat prevenci, nicméně může se to stát.

  Zajímavý fakt je, že například aloe roste v teplém podnebí a umí ochlazovat, zatímco cordyceps roste ve vysokých nadmořských výškách a prohřívá yang. Příroda to má hezky zařízeno.

  V neposlední řadě vždy beru něco na bolesti zubů, například "Qing Wei". Můžete použít i hřebíček nebo šalvěj, které působí na otoky hrdla, záněty dásní a bolesti zubů.

  V neposlední řade neco pro holky, třpíci na akutní močák. V rámci prevence samozřejmě neprochladnout od podbřišku, ledvin a nohou. Po koupání převlékat suchý spodek plavek. Protože dráha moč mechíře končí na lateralní straně nohy, tedy sandale a klima v autě není radostná kombinace. Preventivně pite harmoníi ledvin ktera zpevnuje povrch a akut. je li prušvih ba zheng wan. a nejíst sladké, citrusy, kávu, vino, limonády atd.

  Lékárničky se vždy liší podle konstrukce daného jedince a místa, kam jedete. Sestavuji je tedy individuálně podle potřeb člověka nebo jeho blízkých. Je dobré mít něco s sebou, protože kdo je připraven, nebývá překvapen. Je tedy dobré rozpoznat problémy včas! Když ke mně lidé přijdou pozdě, je případ složitější a symptomy jsou horší.

  To je jeden z důvodů, proč čínská medicína klade důraz na prevenci. Starý mistr Lao C’ řekl, že vidět věci, když jsou teprve v zárodku, to je pravá genialita. Proto nepodceňujte včasnou návštěvu a dobrou přípravu.

   

  Zpracoval Tomáš Němec z apotekatcm.cz

   

  Zdroje: studium čínské medicíny na 1. škole tčm v Praze a tčm Longmen v Hradci, knihy Farmakologie tcm, Praxe u p Mgr Němcové

  Komentáře
  Vložte svůj komentář Close
  *