Hledat
Česko
Zobrazit katalog
  Menu Close
  Zpět na vše

  Velký seznam bylin a receptů uklidňujících ducha a harmonizujících psychiku

  Velký seznam bylin a receptů uklidňujících ducha a harmonizujících psychiku

  V dnešním světě se stále více obracíme k tradičním metodám léčby a porozumění našemu zdraví. Jedním z takových přístupů je tradiční čínská medicína (TCM), která se zaměřuje na harmonii mezi tělem a duší. V tomto článku prozkoumáme, jak TCM chápe psychiku a jaké strategie nabízí pro udržení a obnovu duševní rovnováhy.

  Tradiční čínská medicína nabízí bohatou paletu strategií pro udržení a obnovu duševní rovnováhy. Pro dosažení skutečného blahobytu je důležité chápat propojení mezi tělem a duší a pracovat na harmonizaci obou aspektů našeho bytí. S pomocí TCM můžeme dosáhnout nejen fyzického zdraví, ale také klidu a vyváženosti v naší psychice.

  Na našem vzdělávacím webu se můžete dočíst o zajímavých bylinkách jako je: meduňka, třezalka, levandule, bazalka, dobromysl, prvosenka, mařinka vonná, kozlík lékařský, heřmánek pravý, nebo oves setý a vyzkoušet některý zajímavý recept. Pokud máte sami nějaký osvědčený postup neváhejte se podělit v komentářích pod článkem nebo na našich sociálních sítích. Rád vyzkouším něco nového. Mnohé recepty starších považuji za velké poklady a baví mě je zkoumat očima terapeuta tčm.

   

  Jak se na psychiku dívá čínská medicína?

  1. Bylinná medicína: Určité byliny a rostlinné přípravky jsou v TCM používány k harmonizaci emocí a posílení duševního zdraví. Každá bylina má specifické účinky na určité aspekty psychiky.
  2. Yinová cvičení: Praxe jako qigong a tai chi kombinují pohyb, dech a meditaci k uvolnění napětí v těle a klidu v mysli. Tyto cvičení jsou považovány za efektivní způsob, jak udržovat duševní rovnováhu.
  3. Výživa: Podle TCM má strava také vliv na duševní stav. Jídla jsou hodnocena podle svých energetických vlastností a mohou být doporučena specifická jídla nebo koření pro podporu duševního zdraví.
  4. Akupunktura je samozřejmě další částí, zde se ale budeme spíše zabývat bylinou farmakologií čínské medicíny.

   

   

  Přírodní antidepresiva 

  Ano i příroda to umí hezky zařídit. Navíc bylinky nejsou návykové a při dodržování postupů a dávkování jsou velmi bezpečné. Mrkneme tedy na bylinky, které z pohledu čínské medicíny zklidňují ducha, ochlazují horkost, odvádějí oheň nebo vnitřní vítr. Pomáhají tedy s úzkostí, depresí, neklidem, spánkem, žaludečním neurózám, stresu, tlaku na hrudi, palpitací a mnoho dalšího.

   

  Meduňka 

  Při únavě a přetížení asi hodinu před ulehnutím do postele vypijte jeden až dva šálky meduňkového odvaru. Popřípadě odvaru harmonie srdce, který obsahuje jak meduňku, tak levanduli. Z čínských bylin bych vyzdvihl také taizishen, neboli ptačinec, který velmi dobře působí i na stavy úzkosti a sevření. V ideálním případě je dobré nechat odvar alespoň 5–10 minut louhovat, pozor do 1,5l tedy velký odvar. Tyto odvary jsou opravdu dostatečně silné. Poté vyjmout bylinky a popíjet přes den, můžete přidat i med. Navíc sladkou chuť má ráda slezina.

  Můžete si také udělat meduňkový sirup s taizishenem. 

  Ingredience:  2,5l vody, 20 čerstvé meduňky, 10g sušeného taizishenu, 500g cukru, 2 citrony 

  Příprava:  Povaříme vodu s cukrem 15 min, nalijeme do vymyté 3l lahve s posekanou meduňkou natí, listy a přidáme taizishen, přidáme nakrájené citrony bez pecek. Necháme dva dny louhovat v uzavřené láhvi. Můžeme, ale nemusíme, sirup přecedit. Poté necháváme v lednici a přidáváme podle chuti do vody nebo čaje. 

   

  Třezalka 

  Další z takových hezký bylin, které můžete použít u úzkosti je třezalka. Má v sobě hodně tříslovin, obsahuje rutin, pryskyřice, ale i vitamín c, dlouhodobě umí tlumit deprese, nespavosti a žaludeční neurózy. Velký pozor, nesmí se s ní na slunko!!! a pozor neměla by se dávat k hormonální antikoncepci. Může snižovat její účinnost!!! Skvělá je naopak pro ženy v období menopauzy, kdy je neklid a návaly. Neboli v tčm prázdné horko. Doporučuji je totiž na hormonální výkyvy. V klimakteriu ji lze kombinovat s odvarem harmonie žaludku svažujícím yin. Díky obsažené zeměžluči ještě více odvádí horkost. 

  Můžete vyzkoušet třezalku například ve formě různých tinktur, které se dají nakapat do vody, sladit medem, popřípadě nakapat na lžičku. Pozor tinktury díky lihu mění povahu bylin do yangova. To ne vždy chceme.

   

  Srdečník 

  Jde o bylinu asi metr vysokou. Sklízí se v červnu a červenci, má takovou nahořklou chuť. V čínské medicíně říkáme, že je hořké chuti a zklidňuje ducha. Navíc velmi napomáhá při zvýšeném krevním tlaku. Srdečník je vhodný například u palpitací nebo arytmiích, úzkosti, či podrážděnosti. Snižuje potíže z horkostí například u klimakteria, velmi rád kombinuju například ze zeměžlučí, popřípadě můžete využít již hotových odvarů jako je harmonie žaludku, který svou zemitou, hořkou chutí pomáhá spouštět dolů a odvádět horkost.

  Používám-li samotný srdečník, obvykle doporučují jednu lžičku na odvar, povařit dvě minuty a popíjet po polévkových lžících. Ne vypít najednou, je opravdu hodně horký. 

   

  Mařinka vonná  

  Ta je známá od starověku. Germánští bojovníci věřili, že vložilili si snítku mařinky do helmy bude jejich bitva zakončená vítězstvím. Stahuje horkost tlumí úzkost. Jde o trvalku pozor používá se syrová nať, ta obsahuje kumarin! A působí velmi špatně na játra!! Použití většího množství mařenky může vyvolat zvracení. Proto se jí nepoužívá velké množství.

  V receptu nechávám Mařinku zavadnout, aby se uvolnila i typická vůně. Zhruba 15g sušené nati se dává do litru bílého vína, celé se to musí alespoň dvě hodiny louhovat, optimálně se pak dávají tak dvě lžičky denně. Nepřekračujte dávkování!!

   

  Kozlík lékařský 

  Ten se řadí mezi byliny zklidňující. Roste až druhý rok po vysazení. V té době je taky obsah účinných látek nejvyšší. Má hodně silic, takže je hořký. Povzbuzuje rovněž trávení. Pozor vysoké dávky vyvolávají útlum nervové soustavy. Výborný je také při určitých typech bolesti hlavy, palpitacích. Velmi dobře se kombinuje s odvarem harmonie srdce, který stahuje horkost srdce a stoupání jangu jater, vaří se cca 5 minut na 1,5l odvaru, při delším varu je sice fajn na žaludek, ale pozor je opravdu hořké chuti díky obsazenému longdanu.

   

  Heřmánek pravý  

  Je naše úžasná bylina, kterou mám velmi rád já i moje děti, protože heřmánkem už léčil krtek myšku. Patří mezi jednoletky, roste úplně všude, skoro jako plevel. Obsahuje různé éterické oleje a antibakteriální složky, které urychlují léčení infekcí. Bylina kvete zhruba od května do září, tropismus má velmi v žaludku, odvádí vlhké horko. Funguje, ale i u nespavostí, nachlazení, při bolestivé menzes, v zácpě. Rovněž také zklidňuje depresi, úžasný je pak u různý žaludečních neuróz. Existuje i v odvarech s dalšími bylinami například odvar harmonie žaludku je typický příklad yinyangove sladěných bylin. Kde se nachází jako jedna z Císařských bylin právě Heřmánek.

  Heřmánek taky můžete použít do koupele, kterou si můžete užívat i v zimě, protože heřmánek se dobře suší. Na koupel se dává zhruba 30 květů. Je vhodná před spaním,  dokonce i pro děti. Hezky zklidňuje organismus a tišší nervový systém, tak klidně vyzkoušejte, já ho někdy míchám v rámci čínské medicíny s chryzantémou, která je také dobrá u různých ekzémů nebo na rány, či obklady očí. O heřmánkovém čaji psát nebudu, ten zná u nás každý, je to legendární čaj našich babiček.

   

  Bazalka pravá 

  Velmi oblíbená bylina v Itálii. Používá se v kuchyni, typická je třeba na pizzu, ale i do salátů a těstovin. Je velmi aromatická, z pohledu čínské medicíny chladné, osvěžující chuti a povahy. Obsahuje různé třísloviny, oleje a působí velmi dobře jako přírodní antidepresivum. Existuje ještě bazalka posvátná, která je trošku silnější, říká se jí tulsi používá se v ajurvédské medicíně. Také ji občas používám, velmi dobře ulevuje při stavech depresí, vyčerpanosti, bolesti hlavy. Celkově pak zklidňuje a podporuje činnost žaludku a chuť k jídlu. Napomáhá jinově svlažit plíce to je dobré u dušnosti.

  Protože jí mám hrozně rád v kuchyni, doporučím vám z ní udělat pesto, které můžete různě používat na potírání ať už na pečivo, do těstovin nebo třeba na tu pizzu.

  Ingredience: 50g lístků bazalky, 1 stroužek česneků, zhruba 25g nějakého tvrdého síra (nejlepší parmazánového typu, lžíce pistácií, sůl (já používám himalájskou, ale je to (NACL)) a trošku olivového oleje.

  Celé to hodíte do mixéru a rozmixujete, v lednici to vydrží velmi dlouhou dobu. 

   

  Levandule lékařská 

  Užívají se obvykle drobné fialové květy, ty obsahují silice, třísloviny a hořčiny. Co se týče levandule umí uklidňovat ducha. Je vhodná všude tam, kde je nadmíra stresu, nespavostí, vypětí, včetně pracovního. Zmírňuje taky kašel a odvádí vlhkou horkost dolů. Rovněž stahuje vnitřní neklid, proto je taky velmi často používán v odvarech, jako je například harmonie srdce, který v kombinaci s hořkými bylinami, jako je longan, umí stahovat i oheň srdce a jater. 

  Levanduli pak mám velmi rád jako přísadu do limonád, kde můžete použít ideálně čerstvý levandulový květ, k tomu třeba trochu kopřivy a bezového sirupu s citronem a je to letní drink radost pohledět. A také potom nemusíte honit děti z pitným režimem, pijí sami, protože se jim to líbí.

   

  Dobromysl 

  Dobromysl obecná uvolňuje křečové stažení hladkého svalstva a stavy úzkosti. Zároveň je velký pomocník na dýchání při dráždivém kašli. Dobromysl tiší ducha zklidňuje a stahuje horkost, rád ho používám taky s taizishenem, který se používá rovněž i u úzkostí a staženosti hrudníku. Také lze kombinovat s odvarem harmonie srdce, který rovněž tiší ducha.

  Můžete si, ale udělat recept na dobromyslové víno

  Do lahve kvalitního bílého vína se dá 50g květů dobromysli. Nechá se alespoň 15 dnů louhovat a každý druhý den protřepat, v chladu a temnu skladovat. Obecně se dává jedna lžička po večeři. Je to takový recept našich starých babiček na dobrý spánek a neklid. 

   

  Prvosenka jarní 

  Je to květina, která je považována především za symbol jara. Ne každý ví, že se také používá při hysterii, úzkostech a depresích, takový hezký odvar je vhodný i pro migrény a lze používat na stažení ducha. Květy se sbírají v dubnu, můžou se i sušit, na odvar se používají zhruba 3g sušeného květu. 

   

  Oves setý  

  Listy i další zelené části se také nazývají ovesná sláma, používají se k regeneraci unavené nervové soustavy. Umí zklidňovat mysl.

  V odvaru se dává 3g sušené byliny na 0,5l.

   

  Z pohledu cvičení a čínské medicíny určitě můžete použít či kung tai nebo jógu takové ty pomalé nové věci, které vyrovnávají horkost a nadmíru jangu v dnešní uspěchané době. Pravidelně jezte a choďte spát, nastavte si dobré životní rytmy.

   

  Nezapomeňte, že řádná anamnéza má vždy své a vidět daný případ nic nenahradí to mi za mé roky praxe nikdo nevymluví. Indikace se mnohdy lišší případ od případ, nepodceňujte proto vyšetřeni.

   

  Tomáš Němec

  Komentáře
  Vložte svůj komentář Close
  *